تاریخ و خاستگاه قشقائیها:

قشقائیها از نسل ترکهائیها هستند که 3000سال قبل از میلاد مسیح تاریخ و فرهنگشان در شهر سومری به ثبت رسیده است .

تاریخ نشان از آن دارد که ترکها ساکنان اصلی آسیای مرکزی بودند و تمدنهای اولیه را آنها بنا نهاده اند و نخستین زبانی که بشر با آن سخن گفت زبان ترکی بوده و بسیاری وازه ها ی زبانهای امروزی ریشه ترکی داشته اند .

بعضی ها ترکها را از نسل مغولها میدانند من در اینجا با اکتفا به کتابی از آقای منوچهر کیانی این موضوع را بررسی میکنم :

تفاوت مغولها و قشقائیها:

1-

در قبائل مغول بین روسای ایل و افراد زیر دست روابط خویشاوندی وجود دارد و خوانین از افراد زیر دست زن میگرفتند و یا به آنها دختر میدادند این رسم در ایل قشقائی زشت و نفرت انگیز است.

2-

مغولان زنان زیادی میگرفتند که گاهی تا 30زن میرسید ولی در بین قسقائی ها 2زن به ندرت دیده میشود .

3-

بخشیدن زن توسط ÷در به فرزندش و ازدواج فرزند با زن ÷دربعد از مرگ وی و نشاندن دختران در ÷یشا÷یش کالسکه برای نشان دادن به دیگران و ازدواج سنین ÷ائین و وجود زنان صیغه ای بین مغولان و این قبیل اداب و رسوم در ایل قشقائیگناه است .

4-

طرز بر÷ا کردن چادر و نوع جنس ان وآلاچیق قشقائیها شباهتی به مغولها ندارد .

5-

دامهای قشقائیها از نزادقرا گل و شاهسون و آذربایجان است .

و چندین نمونه از این تفاوتها در نتیجه میتوان نتیجه گرفت که قشقائیها از نسل مغولها نیستند و چیزی که بیشتر از بقیه مشخص است و اکثر تاریخ نویسان آن را قبول دارند نزدیکی قشقائیها به آذربایجان میباشد از آنجا که بعضی از شعرها گویای این مطلب هستند مثل

                                                                                   بو یول گدر تبریزه اوءتبریز عزیزه

                                                                                                            خدام بیر یول ور بیزه بیز گدگ اولکه میزه

 

 

 

                                               دورنام گدیران کورد لارا ینگی دان کهنه یورد لارا

                                                                            قوچ ایگید بداو آتلا را مندن اونا سلام ا و لسو ن

جمعیت ایل:

جمعیت ایل قشقائی در سال 1331ه .ق حدود 64000 خانوار یعنی 320000نفر براورد شده است وتعدادچریکهای آنهادر زمان صلح 20000نفر بوده.

ایل قشقائی از 6 طایفه بزرگ و 6 طایفه کوچک تشکیل شده که هر طایفه شامل تعدادی تیره و هر تیره از چند بنکووهر بنکو شامل چند خانوار است.

طوائف کوچک :1-

رحیمی2-ایگدر3-صفی خانی 4 -قرا چایلو

طوایف بزرگ:1

-دره شوری2-کشکولی3-فارسیمدان4-شش بلوکی 5-عمله6-کشکولی کوچک

 

                قشقائی قشقائی الم قشقائی

/ 10 نظر / 14 بازدید
جهانبخش فارسیمدان

با سلام و تشکر از شما دوست عزیز. انشااله موفق باشید. منتظر مطالب جدید تر از ایل همیشه سرافراز قشقایی ارادتمند .فارسیمدان

محمد

مطالب خوبی داريد اگر امکان دارد اطلاعاتی راجع به تعداد جمعيت قشقائی در ايران ووضعيت اقتصادی آنها مطالب ارائه دهيد

امیر آرش

آبروی قشقاییهارا بردی با این استدلالهای بند تنبانی ات

nazanin

به نظر من ايل قشقايی هيچ سنخيتی با مغولها ندارد...و قابل مقايسه هم نيستند

نوروز فولادی

سلام عزيزان شما هم اشتباه برخی از نويسندگان کتابهای مربوط به قشقائی را تکرار نکنيد. قشقائی يک کنفدراسيون يا ايل بزرگ است که از ۶ ايل تشکيل شده است و نه از ۶ طايفه . متاسفانه این اشتباه در اسناد سمی آمار گیری عشایر قشقائی هم تکرار شده است در حالیکه با تعریف طایفه نمی خواند اعضاء یک طایفه باید باهم نسبت داشته باشند در حالیکه در (طایفه درهشوری همه با هم نسبت ندارند و این ایل از چندین طایفه تشکیل شده که با هم فامیل هستند. مثلا اگر از يک نفر ترک قشقائی بپرسيد : ميگويد من ترک قشقائی هستم از ايل دره شوری از طايفه چهارده چريک و از تيره مردانی. ايلهای قشقائی : دره شوری شش بلوکی - فارسيمدان - عمله - کشکولی بزرگ و کشکولی کوچک است.

نوروز فولادی

سلام جای موسيقی قشقائی در ايجا خالی است آنر پر کنيد با تشکر.

رضارضائی

ممنون از زحمات شما لطفا اهنگ بيشتری جهت دانلود قرار دهيد

ترک

آقای محترم لطف کنید مطالبی که میخواهید بنویسید حتما در موردش مطالعه کنید .در مورد تقسیمات ایل اشتباه کرده اید درمورد مغول وقشقایی لطفا اصلا مقایسه صورت نگیرد بگذارید چینیها یا کره واسیای شرقیها که قیافشون نزدیک به مغول است خودشون را با مغول مقایسه کنند.

قارداشعلی

با سلام، دوستان همگی در اشتباه هستند ایکاش یک کسی پیدا می شد و در مورد طوایف ایران مطالب مستندی برای آینده گان و فرزندانمان تهیه می کرد .من از طایفه قاراقویونلی هستم و در شناسنامه پدر من هم نوشته شده ایل بغدادی تا آنجا که بیاد دارم پیرمردها همیشه خودشان را از طایفه قشقائی می دانستند و خسروخان در زمان رضا شاه چند بار به منزل پدر بزرگ من پناه آورده بود.شما در اینجا از ایلهای نزدیک خودتان نام برده اید پس یاری جانلیها ، ساترلی ها، الی قورتلیها،و سولوزها چز ئ کدام طایفه اند؟